Środowisko

Czy mogę coś zrobić, żeby zadbać o środowisko?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z obecności zanieczyszczeń, które niekorzystnie oddziałują zarówno na nas, jak i na środowisko. Ostatnio coraz większą wagę przykłada się do tego, by realnie poprawić jakość powietrza zmniejszając emisję szkodliwych związków. Czy mamy wpływ na to, w jakim otoczeniu żyjemy? Co możemy zrobić, aby przyczynić się do zmian?

 
Źródłem powstawania zanieczyszczeń występujących w powietrzu jest przede wszystkim działalność człowieka, która ma miejsce min podczas spalania paliw, w przemyśle, rolnictwie, transporcie czy energetyce. Przez pracę, między innymi w tych obszarach, do atmosfery przenikają substancje takie jak: tlenek węgla, tlenek siarki, tlenki azotu oraz pyły.

Chcąc zmienić obecny stan zanieczyszczenia powietrza, a tym samym poprawić jego jakość, należy rozpocząć od ograniczenia emisji szkodliwych związków. Analiza głównych źródeł, a także szczegółowe badania pozwolą znaleźć odpowiedź na pytanie: Kiedy i w jakich procesach powstaje najwięcej zanieczyszczeń?
Dzięki temu możliwe będzie znalezienie odpowiednich rozwiązań i  metod alternatywnych, finalnie prowadzących do poprawy jakości powietrza.

Zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa mogą realnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza poprzez niewielkie zmiany wprowadzone do codziennego życia.

Przeanalizujmy, co może zrobić firma, aby być częścią zmian 😉

Proponujemy:

 
– Instalację wydajnych filtrów kominowych
To istotne zwłaszcza w przypadku starszych technologii, ponieważ zatrzymują sporą część zanieczyszczeń. Nowoczesne technologie posiadają je zwykle w standardzie.

– Wdrażanie nowych technologii
Wraz z postępem technologicznym dążymy do zminimalizowania emisji szkodliwych pyłów oraz gazów, a także stosowania alternatywnych, bezpiecznych rozwiązań

– Modyfikację istniejących rozwiązań
Wymiana technologii na nową często wiąże się ze sporym kosztem, który obciąża budżet firmy. Nie każde przedsiębiorstwo może sobie na to pozwolić. W takim przypadku nawet jeden krok w postaci np. zamiany paliwa na mniej emisyjne (gaz ziemny zamiast węgla) czy docieplenie budynku może być znaczące.

– Wprowadzenie odnawialnych źródeł energii
To korzyść dla środowiska, a w dłuższej perspektywie także dla portfela. Jakie mamy rozwiązania?

  • Energia wiatrowa (turbiny)
  • Energia słoneczna (panele i kolektory słoneczne)
  • Energia wodna (elektrownie wodne)

– Aranżację zielonej przestrzeni w biurze, jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa
Rośliny potrafią zatrzymać pewną ilość zanieczyszczeń, a także oczyścić powietrze oddając do otoczenia czyste powietrze.
 

A co może zrobić każdy z nas? Więcej niż przypuszczamy. 😉
To proste!

 
– inwestować w urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej
Wyróżniamy klasy od A do G, gdzie A oznacza najlepsza efektywność, G najmniej efektywną. Dodatkowo istnieją klasy A+, A++ oraz A+++ – najbardziej efektywne energetycznie

monitory na biurku z zielonymi roślinami – oszczędzać energię elektryczną w domu i w pracy
Wyłączanie światła, kiedy nie potrzebujemy lub gdy wychodzimy z pokoju, wypięcie ładowarek z gniazdka, kiedy są nieużywane, zakup energooszczędnej żarówki, nie pozostawianie urządzeń w trybie stand-by (czuwanie/uśpienie)

– nie spalać śmieci czy opon w piecach

– korzystać z transportu miejskiego, roweru czy przemieszczać się pieszo
Jeżeli mamy do pokonania niewielką odległość wybierzmy rower lub zróbmy sobie spacer – to dobre nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia i sylwetki 😉

– wybierając samochód, zdecydować się na model z mniejszym zużyciem paliwa

– nie przegrzewać mieszkania, domu czy biura
Często podkręcamy ogrzewanie, by chwile później otworzyć okna. Optymalne ustawienie temperatury będzie najlepszym rozwiązaniem.

– wyłączać silnik, kiedy czekamy na np. przejazd pociągu

Zarówno w biurze, jak i w domu czy mieszkaniu warto jest zainstalować systemy klimatyzacji czy wentylacji, lub zainwestować w oczyszczacze oraz nawilżacze powietrza. W końcu od tego czym oddychamy i w jakim środowisku żyjemy zależy nasze samopoczucie, a także stan naszego zdrowia. 😉